• Spółka

Opis rynku

       
           

Polski rynek gier wideo jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie.

Polska branża gier wideo, znana z dynamicznego rozwoju i innowacyjności, wyróżnia się na globalnej mapie przemysłu rozrywkowego. Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), „The Game Industry of Poland – Report 2023”, w maju bieżącego roku w Polsce działało aż 494 producentów i wydawców gier. Przychody branży w 2022 roku wzrosły o 11% w porównaniu do roku poprzedniego, osiągając imponujący poziom 1,286 mld euro (około 6 mld złotych), co umieszcza Polskę na prestiżowym, prawdopodobnie 8. miejscu w Europie pod względem dochodów związanych z branżą gier.

Polska na Tle Globalnego Rynku Gier
Globalna wartość rynku gier wideo w 2023 roku osiągnęła 184 miliardy dolarów, z ponad 3,09 miliarda osób grających w gry wideo w 2022 roku. Rynek gier przewyższa łączną wartość branży filmowej i muzycznej, zatrudniając ponad 330 tysięcy osób w 2022 roku, co świadczy o jego ogromnym wpływie na globalną kulturę i gospodarkę.

Dynamiczny Rozwój Polskiej Branży
Polski sektor gier charakteryzuje się nie tylko znacznymi przychodami, ale również imponującą liczbą 15,290 osób zatrudnionych w branży, co stawia Polskę na 2-3 miejscu w Europie pod względem wielkości zatrudnienia. Z około 530 wydanych tytułów, branża ta przyciąga zarówno krajowe, jak i międzynarodowe talenty, z 24% udziałem kobiet i 2200 pracowników z zagranicy wśród zatrudnionych.

Eksport i Dystrybucja
Znaczącym aspektem polskiego rynku gier jest fakt, że 97% przychodów pochodzi z eksportu, co podkreśla globalną siłę i uznawalność polskich produkcji. Z 65% polskich gier dostępnych na platformie Steam i dystrybucją cyfrową stanowiącą 85% rynku, Polska gamedev otwiera się na świat, oferując tytuły w więcej niż dwóch językach, z 29% zawartości pochodzącej spoza kraju. Od 2014 roku, od 4 do 6 polskich gier rocznie przekracza próg miliona sprzedanych kopii, co świadczy o ich wysokiej jakości i popularności.

Podsumowanie
Polska branża gier wideo nieustannie udowadnia swoją wartość i potencjał na globalnym rynku. Z rosnącymi przychodami, imponującą liczbą talentów i silną obecnością na międzynarodowej scenie, polska scena gamedevowa jest gotowa na dalsze sukcesy i innowacje, kontynuując swoją historię dynamicznego rozwoju i globalnego wpływu.Kontakt